Az Egységes Agy - Az elnevezés onnan ered, hogy a bal és a jobb agyfélteke életünk különböző területeit irányítja. Amikor negatív érzelmi stressz hatása alatt vagyunk, nem tudjuk az agy teljes kapacitását kihasználni, a bal agyfélteke pánik üzemmódba kapcsol. Üss vagy fuss ! Pánik helyzetben ösztöneink csak két lehetőséget ajánlanak fel: Támadj vagy Menekülj ! Ha ebből az állapotból kikerülünk, képesek leszünk a bal agyfélteke logikáját és a jobb agyfélteke kreativitását egyszerre használni.
Ebből adódik az is, hogy bizonyos esetekben megfigyelhetjük az ismétlődéseket. Bár a szituáció egészen más és lehet, hogy a szereplők is mások, az érzelmek mégis megismétlődnek. Automatikusan ugyanúgy reagálunk és azt érezzük nincs választási lehetőségünk. Újra és újra ugyanúgy viselkedünk, ugyanúgy döntünk, mint korábban hasonló szituációban.
A viselkedési minták és hiedelmek úgy működnek mint egy program. Amikor tudatosul bennünk, hogy az egyik ilyen programunkat futtatjuk éppen, akkor megállíthatjuk és változtathatunk. Szükséges a tudatosulás, a ráébredés, a megértés ahhoz, hogy felfedezzük a változtatás lehetőségét.
Az izomtesztelés segíthet a feloldás módjának megtalálásában. A testen keresztül kommunikálunk a két agyféltekével, a tudatalattival. Az izomzat normál működés esetén erősen tart, míg negatív érzelmek hatására elgyengül. Ezért mondjuk azt például, hogy "Ülj le. Rossz hírt kell közölnöm veled." Az izmaink elgyengülnek, a térdeink összerogynak amikor tragikus eseménnyel találkozunk.
Általában a váll egyik izomrostján kommunikálunk, mert ez a legkényelmesebb, legegyszerűbb. Finom nyomást gyakorlunk az alkar, csukló feletti részére, miközben feltesszük a testnek kérdéseinket. A válasz: az izom elgyengül vagy erősen tart. A kérdésekre kapott válaszokból megtudhatjuk, mikor történt az esemény, ami jelenlegi helyzetünk okozója, kivel volt kapcsolatos, mitől féltünk akkor, vagy mit tagadtunk meg magunktól. Nagyon hatékony és gyors módszer a probléma gyökerének, a feloldás módjának felderítésében.
"A test soha nem hazudik, ha a megfelelő kérdést tesszük fel a megfelelő módon. "
(Dr. George Goodheart)
Amikor feloldódnak a negatív érzelmek, akkor már csak az események puszta ténye marad meg. Visszakapjuk a szabad, tudatos választás lehetőségét és a jelenlegi problémánk esetében viselkedhetünk és dönthetünk másképp. Választhatunk egy könnyebb, számunkra megfelelőbb utat. Mindig van választási lehetőségünk. Te dönthetsz, Te választhatsz.
Ha szükséges, megerősíthetjük az oldást további - könnyen elvégezhető - gyakorlatokkal fizikai szinten is, a mindennapi életünkben.
"Hány oldásra lesz szükség ?" Gyakori kérdés, nem tudom a választ, nincs recept. Minden ember egyedi teremtmény. A megoldások mindenkinél különbözőek, még akkor is amikor a problémák, tünetek látszólag ugyanazok. Leginkább egy képpel tudom ezt érzékeltetni. Képzeld el, hogy te magad egy kisváros vagy és a közelben csordogál egy patak. A probléma egy gát, amely elzárja a patak útját. Ha ez a gát már hatalmas, nem robbanthatod fel, hiszen az a sok víz ami mögötte összegyűlt elöntené, elmosná a házakat, összedöntené a várost. Ilyenkor lassan, óvatosan bontogathatjuk a gátat. Vigyázunk a városra és mindig csak annyi vizet engedünk át amennyit a patakmeder egyszerre elbír. A kisebb gátakat egy alkalommal is lebonthatjuk.
"Tégy meg minden tőled telhetőt, akkor a csoda megtörténik életedben! Fordítva nem, csak így, ebben az esetben! Tegyél meg minden tőled telhetőt, és használj fel minden tudást, tapasztalatot, begyűjtött „apró" örömöt, sikerélményt! Tegyél „csodát", de ha nem tudsz, legalább hagyd megtörténni! Segítő kezet nyújtunk, hogy kikerülj, kikerülhess a nehéz, megoldhatatlannak tűnő helyzetekből." (Pósa Ferenc : A betegség mint pótcselekvés )